Zločin u Štrpcima dogodio se na današnji dan prije 28 godina kada su pripadnici srpskih paravojnih jedinica pod komandom Milana Lukića oteli grupu putnika iz voza 671 na relaciji Beograd-Bar.
Iz voza je oteto 20 putnika. Oteti putnici, 18 Bošnjaka i jedan Hrvat, su potom likvidirani. Među izvedenima iz voza je bio i jedan crnac čiji su identitet, državljanstvo i sudbina nepoznati.
Većina ubijenih su bili državljani SR Jugoslavije i bili su uglavnom iz Priboja, Prijepolja, Beograda i Podgorice. Među njima je bilo i državljana Bosne i Hercegovine.
Posmrtni ostaci 16 putnika još nijesu pronađeni, dok su posmrtni ostaci Ćorić Rasima i Rastoder Jusufa pronađeni u jezeru Peruċac. Nekompletni ostaci trećeg putnika Zubčević Halila su takođe pronađeni u jezeru Peruċac. Iako je nekoliko direktnih izvršilaca osuđeno, još uvek se ne znaju imena onih koji su naredili i organizovali ovaj zločin.
Postoje dokumenta koja ukazuju da je ova otmica bila unaprijed pripremana i da su Železničko-transportno preduzeće, MUP Srbije i Vojska Jugoslavije bili upoznati sa tim da će „pripadnici Srpske vojske opštine Rudo izvršiti zaustavljanje voza i odvođenje putnika“.
Prema izjavama svjedoka, nakon polaska voza iz Beograda, kondukter je, u pratnji dvojice policajaca, pregledao karte, i upisivao svačije ime na kartama, navodno zbog šverca. Pruga Beograd-Bar jednih kratkim dijelom prolazi kroz Bosnu i Hercegovinu, blizu mjesta Štrpci, ali voz tu inače ne staje.
Kako se voz bližio bosanskoj granici, policija i vojska je započela legitimisanje po hodnicima, odvajajući muslimane, dok su ostale tjerali u kupee. Voz je nakon toga, mimo reda vožnje, zaustavljen u Štrpcima i grupa kidnapovanih civila je izvedena iz voza.
Žrtve zločina u Štrpcima su:
- Esad Kapetanović (19),
- Ilijaz Ličina (43),
- Fehim Bakija (43),
- Šećo Softić (48),
- Rifet Husović (26),
- Senad Đečević (16),
- Ismet Babačić (30),
- Halil Zubčević (49),
- Adem Alomerović (59),
- Muhedin Hanić (27),
- Safet Preljević (22),
- Džafer Topuzović (55),
- Rasim Ćorić (40),
- Fikret Memović (40),
- Favzija Zeković (54),
- Nijazim Kajević (30),
- Zvezdan Zuličić (23),
- Jusuf Rastoder (45) i
- Toma Buzov, vojni penzioner iz Beograda.
Sud u Bijelom Polju je osudio Nebojšu Ranisavljevića na kaznu od 15 godina zatvora za učešće u ovom ratnom zločinu protiv civilnog stanovništva.
Milan Lukić je osuđen od opštinskog suda u Beogradu na 20 godina zatvora zbog kidnapovanja i ubistva 16 civila u otmici u Sjeverini. Iako na osnovu validnih dokaza utvrđeno da je on bio glavni akter obe otmice i likvidacije pripadnika bošnjačke nacionalnosti, njemu nikada nije suđeno za otmicu u Štrpcima. On je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, za zločine u Višegradu osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu.
Spomen obilježje žrtvama otmice otkriveno je 2009. u Prijepolju, pored starog mosta na Limu.