Dva 13. jula iz naše istorije simbolizuju trajanje Crne Gore i oni su putokaz ka svijetlom datumu – 21. maju 2006. godine, poručio je premijer Duško Marković na centralnoj proslavi Dana državnosti Crne Gore i Dana ustanka crnogorskog naroda.
Premijer je kazao da današnja Crna Gora ne živi u davno prošlim vremenima, njih pamti, ponosna je na slobodarsku istoriju i zauvijek zahvalna precima koji su kroz vjekove očuvali našu slobodu i identitet.
„Ali, današnja Crna Gora okrenuta je budućnosti. Pod našim zajedničkim krovom ima dovoljno mjesta za sve koji Crnu Goru vide kao svoju kuću: i Crnogorce i Srbe i Albance i Muslimane i Bošnjake i Hrvate i sve ostale kako se god osjećali i izjašnjavali“, rekao je premijer.
Predsjednik Marković je istakao da nikada u svojoj istoriji Crna Gora nije bila stabilnija, prosperitetnija i uvaženija među svjetskim narodima i državama.
„Sa obnovljenom nezavisnošću, sa ravnopravnim mjestom u vodećem političkom i bezbjednosnom savezu današnjice, sa nikada snažnijom ekonomijom – Crna Gora se izdigla iz balkanskih tmina i uhvatila korak sa najnaprednijim društvima 21. vijeka“, kazao je predsjednik Vlade Crne Gore.
Kroz istorijsku prizmu, premijer je govorio o uspjesima, ali i stradanjima naših predaka zarad pobjede antifašizma, zarad pobjede današnje Evrope.
Neki i danas spremni da služe tuđim interesima
On je takođe dodao da, na Dan ustanka protiv okupatora, moramo podsjetiti na istorijske činjenice: nije svaki crnogorski građanin bio na strani antifašističke koalicije.
„Podsjećam na ovu neumoljivu istinu – ne da bi otvarali stare rane, ne da bi oživljavali vjekovne podjele. Neka sve žrtve bratoubilačkih stradanja počivaju u miru. Danas podsjećam na bolnu stranicu naše istorije da se ona ne bi nikad više ponovila“, kazao je predsjednik Marković.
On je dodao da i danas ima onih koji su spremni da služe tuđim interesima, da crnogorsku nezavisnost vide kao prolaznu epohu do povratka pod tuđe skute.
“Danas se ne dijelimo na partizane i četnike već na one koji brane pravo Crne Gore da sama odlučuje i one koji je vide kao nečiji privezak i parče tuđe teritorije”, poručio je Marković.
Premijer je istakao i da će država crkveno pitanje riješiti demokratski na osnovi Ustava, zakona, a ne, kako dodaje, ničijom voljom i dekretom.
“Nećemo taj teret ostavljati generacijama koje dolaze. Zato u današnjoj Crnoj Gori nijedna crkva neće pisati zakone, već će morati, kao i svi drugi, da poštuje one zakone koje donosi demokratski izabrana vlast. Dakle crkvi božji zakoni, Vladi i Parlamentu zemaljski”, poručio je Marković.
EU zajednički cilj
Premijer Marković je izrazio uvjerenje da će države EU nakon rješavanja sopstvenih izazova odlučnije iskoristiti najsnažniju polugu svojih politika prema ZB – politiku proširenja.
On je dodao da Crnu Goru niko ne može obeshrabriti niti zaustaviti na putu ka EU, te da ćemo uvjeriti i skeptike i oponente da je Evropi potrebna ovakva Crna Gora.
Premijer je pozvao na ujedinjenje u narednih nekoliko godina u tom zajedničkom naporu – dobijanju punopravnog članstva Crne Gore u EU, na opšte dobro svih građana naše zemlje, a prije svega najmlađih generacija, naše djece i unučadi.
„Neka to bude zajednički cilj, važniji od ličnih sujeta i političkih omraza; važniji od naših svakojakih podjela. Neka to bude tačka budućeg kompromisa i društvene kohezije“, rekao je predsjednik Vlade.
Premijer je svim građanima čestitao Dan državnosti i Dan ustanka protiv fašističkog okupatora – i jedan i drugi kao datume crnogorske pobjede.
Kovačević: Današnja Crna Gora država budućnosti i napretka
Današnja Crna Gora i njeni građani, bez obzira na vjeru i naciju, je država budućnosti i napretka, zemlja okrenuta modernim vrijednostima savremenog svijeta, koja brzo i čvrsto hvata korak sa naprednim zemljama Evrope, poručila je predsjednica Opštine Danilovgrad, Zorica Kovačević.
Kovačević je istakla da temeljni princip na kojem je Crna Gora opstajala vijekovima glasi „tuđe nećemo, a svoje ne damo“.
„Upravo zbog toga, a ne manje zbog prestižne pozicije među susjedima, u procesima integracije u Evropu, ovih dana se podiže nova hajka prema Crnoj Gori, najviše od onih koji stalno padaju na ispitu iz istorije i kojima nikada nije dosta tuđega. Ali Crna Gora je uvijek u takvim prilikama znala da odoli pritiscima, da pokaže patriotsko jedinstvo, i savlada iskušenja“, rekla je Kovačević.
Ona je kazala da i ovaj 13. jul – Praznik državnosti „nas još više obavezuje da svakome možemo uzdignutog čela i svijetla obraza da poručimo da jesmo i da ćemo biti gospodari svoj na svome“.
Predsjednik SUBNOR-a i antifašista Crne Gore Zuvdija Hodžić, kazao je da se „zbog 13. jula osjećamo se kao partizani i proleteri pred vrhovnim komandantom, pod petokrakom pred kojom su vjerovali i o kojoj su pjevali „sija zvijezda, sija svaka, ali najviše petokraka““.
„Pod kojom i mi stojimo, uzdignuta čela, kao pred barjakom sa dvoglavim orlom i lavom, sa rukom na lijevoj strani grudi kao i danas, kad se prisjećamo šta smo učinili između dva jula. A činili smo. U Podgorici smo podigli smo spomenik našem Titu, u Nikšiću Ljubu Čupiću i komitima, borcima za pravo, čast i slobodu Crne Gore, bili smo na Neretvi, Stujesci, Igalu, u svakom dijelu Crne Gore“, istakao je Hodžić.
Centralnoj proslavi je prisustvovalo oko tri hiljade ljudi, a iz Opštine Danilovgrad izrazili su posebnu zahvalnost na podršci povodom organizacije svečanosti kabinetu predsjednika Vlade Crne Gore.